کشاورزی بالاترین میزان مصرف برق را دارد
کشاورزی بالاترین میزان مصرف برق را دارد

نیمی از مصرف سالانه برق در شهرستان زرند مربوط به بخش کشاورزی است.

انرژی – مدیر شرکت توزیع نیروی برق شهرستان زرند گفت: «نیمی از مصرف سالانه برق در این شهرستان مربوط به بخش کشاورزی است».

به گزارش خبرنگار زرند ما، احسان قاسمیان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: «مصرف برق مشترکین شهرستان زرند در سال گذشته معادل ۴۴۷ هزار کیلو وات ساعت بود».

وی رفاه اجتماعی را وابسته به انرژی برق دانست و افزود: «تاکنون نزدیک به ۵۶ هزار اشتراک در شهرستان به ثبت رسیده که ۸۵ درصد آن مشترکین خانگی و مابقی مربوط به بخش های صنعت، کشاورزی و تجاری است».

قاسمیان ادامه داد: «۵۰ درصد از مصرف برق مشترکین این شهرستان به بخش کشاورزی، ۲۰ درصد به بخش صنعتی و ۳۰ درصد به مصارف خانگی و بخش عمومی و تجاری اختصاص دارد».

وی مهم ترین چالش پیش روی صنعت برق کشور را عبور از پیک بار سال ۹۸ عنوان کرد و گفت: «سال گذشته میزان بارندگی ها ناچیز بود و نیروگاه های برق آبی به تولید انبوه نرسیدند، برای همین در تامین برق دچار مشکل شدیم و شاهد خاموشی در سطح شهرستان بودیم».

این مقام مسوول با اشاره به این که در مواقع حساس برای جلوگیری از فروپاشی شبکه توزیع برق مجبور به خاموشی هستیم، یادآور شد: «میزان بارندگی های سال جاری خوب بوده اما متاسفانه میزان مصرف برق در مصارف خانگی نیز به شدت رشد کرده است».

وی از تلاش برای جلوگیری از خاموشی و قطعی برق در تابستان جاری خبر داد و تصریح کرد: «همکاری مردم با سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف برق کمک شایانی به تامین برق مطمئن و پایدار خواهد بود. در این راستا نیز اقدامات فرهنگی را از سال تحصیلی گذشته آغاز کردیم و با اجرای طرح پویان انرژی در مدارس توانستیم مبلغ مصرف درست این انرژی باشیم».

قاسمیان با بیان اینکه بازه پیک ما از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور است، افزود: «با تغییر ساعات کاری ادارات، مصرف برق در این مجموعه ها نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافت. همچنین در تعامل با بخش های کشاورزی و صنعتی میزان مصرف در این ۲ بخش نیز کنترل شده است».

وی با اعلام اینکه تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: «سقف مصرف ماهانه برای اشتراک خانگی در زرند ۳۰۰ کیلو وات تعیین شده است».

مدیر توزیع برق زرند در بیان خدمات غیر حضوری این مجموعه نیز گفت: «سال گذشته برای اولین بار فروش انشعاب به صورت غیر حضوری آغاز شد و از ۱۳ خرداد امسال شاهد اجرایی شدن عملیات حذف قبوض برق در شهرستان بودیم».

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار زرند ما که آیا هزینه تولید برق به هزینه توزیع آن نزدیک است؟ اظهار کرد: «متاسفانه بین قیمت واقعی و هزینه ای که از مشترکین دریافت می شود شکافی وجود دارد که در تشدید میزان مصرف برق نیز اثرگذار است. البته افزایش قیمت برای مشترکین پرمصرف به این دلیل بود که این شکاف کمتر شود».

به گزارش زرند ما، استفاده از لامپ‌های کم مصرف و ال.ای.دی استاندارد، استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف از قبیل: ماشین لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی در ساعات پیک بار، توجه به برچسب انرژی هنگام خرید لوازم برقی، استفاده از دور کند کولر‌های آبی و نصب سایبان روی آن‌ها از مهمترین راهکار‌های مدیریت مصرف برق توسط مشترکین خانگی در فصل تابستان است.

انتهای پیام / خبرنگار: نریمان جعفری