بازگشت شرکت های هرمی با وعده های مفت به کرمان
بازگشت شرکت های هرمی با وعده های مفت به کرمان

در سایه کم توجهی نهادهای مسوول، شرکت های هرمی همچون قارچ سر از خاک در می آورند و به تبلیغات، عضوگیری، نمایش محصولات و در آخر خروج ارز از کشور می پردازند.

در سایه کم توجهی نهادهای مسوول، شرکت های هرمی همچون قارچ سر از خاک در می آورند و به تبلیغات، عضوگیری، نمایش محصولات و در آخر خروج ارز از کشور می پردازند.

به گزارش زرند ما، در اخبار اعلام شد سربازان گمنام امام زمان(عج) ۸ نفر از سرشبکه های اصلی یک شرکت هرمی در استان کرمان را دستگیر کردند و ساز و کار فعالیت های هرمی این شبکه که منجر به خروج ارز از کشور می شد، متوقف شد.

با توجه به فعالیت های این شرکت هرمی جدید و اینکه عده ای از شهروندان در این راه و مسیر زیان دیدند، باید گفت در سایه کم توجهی نهادهای مسوول است که شرکت های هرمی همچون قارچ سر از خاک در می آورند و به تبلیغات، عضوگیری، نمایش محصولات و در آخر خروج ارز از کشور می پردازند.

سوال اینجاست که تا کی باید شاهد چنین کلاه برداری های عریان در جامعه باشیم و سکوت بعضی مسوولان را تحمل کنیم؟

رسانه ها بارها درباره بازگشت شرکت های هرمی به استان کرمان به مردم هشدار داده اند اما از آنجایی که فراموشکاری به شکلی عجیب همه گیر شده است، مردم خیلی زود فریب تبلیغات دروغین برخی شرکت ها را که  به صورت زیرپوستی به بازاریابی می پردازند، می خورند و با طمع یک شبه پولدار شدن هستی شان را به باد می دهند.

فعالیت های غول هرمی

فقط لازم است در جریان اخبار و حوادث روز نباشید و درباره شرکت های هرمی چیزی ندانید تا راحت و سریع در دام اعضای این شرکت ها بیفتید. این روزها که غول بازاریابی شبکه ای(شرکت های هرمی) به سرعت درحال رشد است، هشدارهای پلیس فتا نسبت به فعالیت و شیوه های فریبکاری این نوع شرکت ها هم بیشتر شده است. اما به رغم هشدارهای پلیس باز هم مردم و به ویژه جوانان به سمت این شرکت های دروغین کشیده می شوند.

این قبیل شرکت ها در تبلیغات خود یک سری مجوزهای چندماهه را به طعمه های خود نشان داده و تنها به این نکته اشاره می کنند که ما در قبال عضویت، کالا یا خدماتی به شما ارایه می دهیم و این درحالی است که مشخص نیست اجناس و لوازمی که در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد با قیمت واقعی است و یا برای سوددهی! در یک کلام کل فعالیت های این شرکت ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

جوانان در دام هرمی ها

با قاطعیت می توان گفت همه کسانی که وارد این کار می شوند جوانانی هستند که یا طاقت زحمت کشیدن را ندارند و یا خواهان پولدار شدن در کوتاه ترین زمان ممکن هستند. جوانانی که در خیال ثروت اندوزی در کوتاه مدت، برای توفیق در این راه حتی نزدیکان خود را نیز به عضویت در این شرکت ها در می آورند.

چه خانواده هایی که برای سرمایه گذاری در این شرکت ها حتی خانه و سرپناه خود را هم فروختند تا سرمایه ای را به شرکت های مذکور تزریق کنند اما فی الحال چیزی جز ضرر و زیان هنگفت نصیبشان نشده است.

توقف فعالیت یک شرکت بزرگ هرمی در استان

به گفته یک مقام امنیتی در کرمان، هشت نفر از سرشبکه‌های اصلی یک شرکت هرمی در استان کرمان توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر و فعالیت این شرکت متوقف شد.

این مقام امنیتی با اعلام این خبر، درباره نحوه ساز و کار این شبکه بیان کرد: عموم شرکت‌های هرمی با اعطای حق کمیسیون به افراد در ازای اینکه افراد جدید و سرمایه‌های آن ها را وارد شرکت کنند، فعالیت کرده و از آنجا که هیچ‌گونه فعالیت مولد اقتصادی انجام نمی‌دهند و دارای اثرات منفی بسیاری می باشند فعالیت اینگونه شرکت‌ها در بسیاری از کشورها از جمله ایران غیر قانونی است.

این عضو کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری کرمان افزود: این شرکت‌ها بعضا اقدام به فروش کالا به صورت گزاف می‌ کنند که این امر تنها دلیلی برای دور زدن قانون و مخفی کردن فعالیت‌های غیرقانونی آن‌هاست.

ارز دیجیتال، شیوه جدید کلاهبرداری شرکت های هرمی

این مقام امنیتی با بیان اینکه شیوه‌های جدید این شرکت‌ها به منظور جذب پول از مشتریان عضوگیری یا همان ساز و کار هرمی در پوشش شرکت های سرمایه‌گذاری در بورس های خارجی یا ارزهای دیجیتال است، بیان کرد: شرکت هرمی مذکور از این قبیل شرکت‌هاست که خود را قانونی و فعال در بورس آمریکا معرفی نموده و شعار خود را ارتقاء سطح زندگی و درآمد مردم مطرح کرده است.

وی افزود: این شرکت اطلاعات معاملات بورس را که همگی ساختگی و از اطلاعات لحظه‌ای بورس بوده و در اختیار عموم قرار دارد، استخراج کرده و خود را فعال در حوزه سرمایه‌گذاری معرفی کرده و با این شگرد جدید که به خرید و فروش سهام شرکت های مطرحی چون اپل، فیس بوک، مایکروسافت و یاهو می پردازد، مردم را فریب داده و بدین طریق ارز بسیاری را از کشور خارج کرده است.

این مسوول اظهار کرد: ادعای دیگر شرکت این است که توانسته با ثبت نرم‌افزارهای انحصاری خود در زمینه تجارت الکترونیک با ارزش چند میلیون دلاری، بر امنیت و اعتبار خود بیافزاید؛ که طبق مستندات مشخص شده، همه این موارد کذب بوده و هیچ فعالیت مولد اقتصادی یا سرمایه‌گذاری در فعالیت این شرکت مطرح نیست و ضمنا برابر نتیجه بررسی ها در سایت الکسا بیش از ۶۰ درصد کاربران سایت این شرکت، ایرانی هستند.

سهام هزار دلاری، شرط فعالیت

وی افزود: ساز و کار جذب سرمایه در شرکت های هرمی جدید به این نحو بوده که هر فرد نیازمند مبلغ هزار دلار سرمایه اولیه است که می بایست صرف خرید سهام یکی از شرکت های معرفی شده گردد و در قبال این‌کار شرکت برگه سهام برای مشتریان ارسال می نماید.

این مقام امنیتی گفت: نحوه پرداخت سرمایه اولیه هزار دلاری برای عضویت در این شرکت می تواند از طرق مختلفی نظیر پرداخت معادل ریالی به حساب صراف(رأس یک ساعت مشخص در یک حساب کاربری تلگرام نرخ روز حواله دلار برای واریز معین می شد) و یا خرید دلار از افراد بالای هرم که اکثر اوقات این امر اتفاق می افتاد صورت بپذیرد.

وی افزود: به رغم اینکه لیدرهای شرکت هرمی مذکور مدعی بودند هیچکس ملزم به معرفی و جذب سرمایه گذار نیست، اما هر فرد به صورت مستقیم می تواند ۳ زیر مجموعه را وارد شرکت نماید و حسب مستندات و بررسی‌های موجود تنها راه کسب سود از سوی شرکت جذب و سرمایه‌گذاری اعضای زیر مجموعه است.

جذب ۱۵۰۰ نفر کرمانی و خروج بیش از ۲ میلیون دلار ارز

این عضو کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری کرمان گفت: در همین راستا اداره‌کل اطلاعات استان کرمان اقدام به شناسایی و دستگیری ۸ نفر از لیدرها و سرشبکه‌های اصلی شرکت هرمی مذکوردر استان کرمان کرده است و پس از تکمیل پرونده تحویل دستگاه قضایی گردیده که این افراد با جذب حدود هزار و ۵۰۰ نفر زیرمجموعه در استان اقدام به خروج بیش از ۲ میلیون دلار از استان و در نهایت از کشور کرده‌ بودند.

وی افزود: یکی از افراد دستگیر شده در استان رابط مالی بین افراد و شرکت مذکور در سطح کشور بوده که توسط لیدرهای شرکت به افراد معرفی می‌گردید و روزانه مبالغی را که به حساب وی واریز می‌شد، به دستور صاحب یک صرافی در دبی به حساب های مشخصی واریز می‌کرد.

زیان مردم در سایه غفلت نهادهای مسوول

ضمن تشکر از ماموران اداره کل اطلاعات کرمان در زمینه فروپاشی شرکت هرمی مذکور، با توجه به اینکه عده ای از شهروندان در این راه زیان دیده اند، باید گفت در سایه کم توجهی نهادهای مسوول است که شرکت های هرمی همچون قارچ سر از خاک بر می آورند و به تبلیغات، عضوگیری، نمایش محصولات و در آخر خروج ارز از کشور می پردازند. تا کی باید شاهد چنین کاریابی های زیر زمینی غیر مجاز در کشور و تبع استان کرمان باشیم؟!

به گزارش خبرنگار زرند ما، تعداد زیادی از جوانان غیرشاغل شهرستان زرند نیز به عضویت در این شرکت های هرمی رو آورده اند که مشاهدات حاکی از آن است در سایه غفلت نهادهای مسوول و ناآگاهی جوانان، روز به روز بر تعداد زرندی های فعال در این شرکت ها افزوده می شود.

از این جهت لازم است نهادهای مسوول ضمن ارتقای سطح آگاهی جوانان، به بررسی میزان نفوذ این شرکت ها در شهرستان و توقف فعالیت های آن ها بکوشند تا بار دیگر شاهد کابوسی شبیه به گلدکوئست در زرند نباشیم. کابوسی که هنوز برخی قربانیانش را رها نکرده است.

انتهای پیام / گزارش از: مهدیه السادات میر مهدی حسینی(کرمان امروز) / تنظیم مجدد: نریمان جعفری