شهرداری زرند جبران کرد اما…
شهرداری زرند جبران کرد اما…

انتقاد «زرند ما» از عملکرد شهرداری زرند در بازگشایی شهربازی منجر به تجهیز سرویس‌های بهداشتی این مجموعه شد اما تخریب زودهنگام این تجهیزات، سردبیر زرند ما را به واکنشی دیگر واداشت.

نریمان جعفری – چندی پیش رسانه‌ی زرند ما همزمان با بازگشایی شهربازی زرند به انتقاد از عملکرد شهرداری در روند تجهیز شهربازی پرداخت؛ اما از آن‌جا که نصب تجهیزات جدید نیازمند بودجه و مشارکت بخش خصوصی است و شهرداری نیز در مضیقه قرار دارد، انتقاد از شهرداری را به غفلت این ارگان از سرویس‌های بهداشتی شهربازی که جلوه‌ی بسیار زشتی را به تصویر کشیده بودند، محدود کردیم.

 در مقابل، شهرداری بلافاصله ضمن پذیرش کوتاهی خود، به پاک‌سازی و تجهیز سرویس‌های بهداشتی این مجموعه‌ی تفریحی مشغول شد تا رابطه‌ی دو سویه «مطالبه‌گری رسانه و پاسخگویی مسوولین» شکل‌ گرفته و مشکلات موجود رفع شوند؛ اما این مهم، به‌واسطه‌ی تخریب تجهیزات توسط فرد یا افرادی «غریب با مسوولیت‌پذیری» منجر به نتیجه‌ای پایدار نگردید و متاسفانه عمر تجهیزات نصب شده در سرویس‌های بهداشتی، خیلی زود به سرآمد.

به گزارش زرند ما، پدیده‌ی تخریب اشیا و اموال عمومی یا وندالیسم نوعی بیماری خرابکاری جهانی عصر مدرن است که علاوه بر تحمیل خسارت‌های مالی، تاثیرات دیگری از جمله نارضایتی مردم، افزایش نابهنجاری و ترس را در بر دارد و از دیگر سو با زشت شدن مناظر عمومی تاثیرات منفی بسیاری بر روحیه‌ی افراد گذاشته و در نهایت سبب کاهش رفاه شهروندان می‌گردد.

تخریب فضاهای عمومی، خاص زرند و حتی ایران نیست اما شاید بتوان گفت زرند به دلایلی که ریشه در گذشته دارند، از شرایط خاص خود برخوردار است و باید به هر اتفاق کوچکی از این قبیل، بیشترین حساسیت از طرف خود شهروندان صورت بگیرد.

روشن آن‌که شهرداری زرند میراث‌دار معضلات تلمبار شده و کم‌کاری‌های صورت گرفته در گذشته است، از سوی دیگر، با تورم نیروی مازاد در این نهاد و هزینه‌ی سرسام‌آور حقوق پرداختی به آن‌ها، فعالیت‌های مختلف شهرداری در حوزه‌های عمرانی و فرهنگی و اجتماعی شهری چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مورد دیگر بدهی عظیم مردم و نهادهای مختلف و قصور آن‌ها در پرداخت عوارض به شهرداری است که مهم‌ترین منبع درآمدی این نهاد غیردولتی را با چالش مواجه کرده است. از طرفی تنگناهای مالی حاصل از تحریم، رکود و تورمی که دامن‌گیر اقتصاد کشور شده، سختی هر نوع فعالیت عمرانی در هر بخشی را دو چندان می‌کند.

حال وجود این مشکلات، جایی برای نامهربانی مردم و تخریب اموال عمومی و تجهیزات پارک‌ها و فضای سبز محدود شهر زرند را که حاصل پرداخت عوارضات تک تک شهروندان است، باقی نمی‌گذارد. از یاد نبریم که شهر با فعالیت یک شخص و حتی یک مجموعه‌ی خاص، پویا نخواهد شد؛ بلکه نیازمند همراهی تمامی شهروندان است تا ضمن آبادانی، روند توسعه‌ی آن نیز تسریع شود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که تخریب اماکن عمومی و تفریحی یک حق‌الناس محسوب می‌شود و در قانون هم قابل پیگیری است. طبق ماده‌ی ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی اگر کسی به اموال عمومی که مورد استفاده‌ی مردم قرار دارد صدمه وارد سازد اعم از این‌که به خراب کردن، آتش زدن، از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگری بپردازد، به حبس از سه ماه تا ده سال محکوم می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی زرند ما در پایان ضمن درخواست از سرمایه‌گذاران بومی برای مشارکت در آبادانی شهرستان، از شهروندان عزیز هم درخواست می‌کند در صورت مشاهده‌ی هرگونه تخریب اموال عمومی، با گزارش و عمل مقتضی خود با آن مقابله و از هدررفت بیت‌المال جلوگیری نمایند.

هم‌چنین برای ترویج فرهنگ مطالبه‌گری، ضعف‌ها و کمبودهای شهر را با ارایه مستندات لازم، با این رسانه در میان بگذارند تا بتوانیم در راستای تحقق رسالت رسانه‌ای خود، حقوق و مطالبات مردم را از نهادهای مسوول خواستار شویم.

انتهای پیام / یادداشت سردبیر