نقش حمایتی صنعت در توسعه پایدار زرند كرمان
نقش حمایتی صنعت در توسعه پایدار زرند كرمان

ورود صنعت به شهرستان زرند به عنوان یكی از مناطق كمتر برخوردار استان كرمان، گامی موثر در راستای توسعه همه جانبه این شهرستان بوده زیرا بنگاه های اقتصادی با نگاه حمایتی و در قالب انجام مسئولیت های اجتماعی شاخص های زیرساختی فرهنگی و اقتصادی منطقه را ارتقا بخشیده اند. با نگاهی گذرا به گذشته كشورها […]

ورود صنعت به شهرستان زرند به عنوان یكی از مناطق كمتر برخوردار استان كرمان، گامی موثر در راستای توسعه همه جانبه این شهرستان بوده زیرا بنگاه های اقتصادی با نگاه حمایتی و در قالب انجام مسئولیت های اجتماعی شاخص های زیرساختی فرهنگی و اقتصادی منطقه را ارتقا بخشیده اند.

با نگاهی گذرا به گذشته كشورها می توان دریافت توسعه صنایع و معادن در هر منطقه ای، با رشد و شكوفایی ملت ها همراه بوده و حتی از این حوزه می توان به عنوان وجه تمایز بین كشورهای توسعه یافته و درحال توسعه نام برد.

در چنین شرایطی گسترش و دامنه نفوذ شركت های صنعتی و معدنی بزرگ به استان كرمان ضمن ایجاد ظرفیت های بی شمار، زیرساخت ها را توسعه داده و مسیر رشد و تعالی را برای مردم این استان هموار كرده است.

در دولت تدبیر و امید با ابتكار مسئولان استان، تعداد زیادی شركت های خصوصی با عنوان معین اقتصادی با انعقاد تفاهم نامه ای به صورت رسمی علاوه بر انجام وظایف ذاتی خود، توسعه همه جانبه شهرستان های این استان را برعهده گرفتند و اینك انجام مسئولیت های اجتماعی توسط شركت های صنعتی و معدنی معیارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و صنعتی استان كرمان را متحول كرده است.

این شركت ها در استان كرمان با هدف توسعه پایدار در ۲۱ منطقه از استان كرمان، ضمن حضور در مناطق محروم و روستاها، با افزایش سرانه اشتغالزایی با بهره گیری از نیروهای بومی، درآمد زایی، بهبود وضعیت معیشت، تقویت مشاغل سنتی، حمایت از قشرهای ضعیف جامعه و فعالیت های زیست محیطی، راهسازی و اقدامات عام المنفعه، تقویت زیرساخت های فرهنگی، رفاهی و ورزشی بخشی از فقر، بی سوادی، نابسامانی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این استان را رفع كردند.

این فعالیت ها در شهرستان زرند به عنوان یكی از شهرستان های كمتر توسعه یافته استان كرمان نیز رخ داده است و مسئولان استان كرمان توسعه پایدار این منطقه را بر عهده شركت بخش خصوصی فولاد زرند ایرانیان قرار دادند.

در این زمینه همان گونه كه این شركت از معادن و ظرفیت های بالقوه شهرستان زرند بهره مند شده، با پرچم معین منطقه پنج اقتصاد مقاومتی استان كرمان باید وظیفه خود را در عمل به مسئولیت های اجتماعی به سرانجام برساند و تاكنون این شركت در عمل به وظیفه های خود، دستاوردهای مطلوبی برای مردم زرند داشته است.

معین اقتصادی زرند ۵۵۰۰ نفر اشتغالزایی كرده است

فرماندار زرند نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : در حال حاضر بیش از چهار هزار نفر به صورت دائم و بالغ بر یكهزار و ۵۰۰ نفر نیز به‌صورت پیمانكاری در شركت فولاد زرند ایرانیان مشغول فعالیت هستند كه این آمار در اشتغال جوانان شهرستان بسیار تاثیرگذار بوده است.

حبیب‌الله خنجری افزود : بیش از ۹۵ درصد كاركنان شاغل در مجموعه شركت یاد شده بومی هستند كه این اشتغالزایی به همین صورت در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بخش بزرگی از گردش مالی این شركت اینك به استان كرمان آمده و قسمت عمده خریدهای تجهیزات مورد نیاز این كارخانه‌ها در زرند انجام می‌شود.

فرماندار زرند با اشاره به مشكلات اولیه راه‌اندازی كارخانه‌های فولاد زرند بیان كرد : تنها درخواست مردم بومی گزینی و استفاده از نیروهای محلی در بخش‌های پیمانكاری زیرمجموعه این كارخانه است و خوشبختانه با مذاكرات انجام‌شده این موضوع حل شده است.

فعالیت های اجتماعی فولاد زرند

وی همچنین گفت: در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی احداث كتابخانه عمومی، ساخت مصلا، حمایت از ورزش و كمك‌های خوبی به برخی خیریه‌ها و مدارس، دانش آموزان كم‌بضاعت و معلولان این شهرستان شده است.

خنجری عنوان كرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز این شركت یكی از روستاهای زرند (گتكوئیه) را پایلوت كارگاه قالی‌بافی قرار داده و زمینه اشتغال ۵۰ نفر را به‌صورت مستقیم در این صنعت دستی فراهم كرده است.

وی افزود: همچنین این شركت به راهسازی نیز ورود كرده و برای احداث جاده‌های روستایی برنامه های مناسبی دارد كه به توسعه زیرساختی و پایدار شهرستان كمك می كند.

صنعت، كشاورزی زرند را احیا می كند

مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه مهمترین فعالیت اقتصادی مردم این شهرستان كشاورزی بوده است گفت : توسعه صنعت نقش مهمی در راستای افزایش تولید و احیای فعالیت كشاورزی در این منطقه ایفا كرده است.

ماشاء الله سهراب نژاد افزود : در این زمینه در حال رصد روش‌های تولید پسته با بهترین راه تولید و بیشترین میزان بهره‌وری هستیم تا این محصول را با ایجاد روش های آبیاری نوین و كاهش میزان مصرف آب در منطقه زرند توسعه دهیم.

نشاط اجتماعی ناشی از اشتغال پایدار

وی با اشاره به طرح های اقتصاد مقاومتی این شركت به‌عنوان معین منطقه پنج اقتصاد مقاومتی استان كرمان گفت: اشتغالزایی در این شهرستان علت افزایش نشاط جامعه بوده است.

معین اقتصادی منطقه پنج استان كرمان بیان كرد: بیش از چهار هزار نفر نیروی كار به‌صورت دائم و یكهزار و ۵۰۰ نفر به‌صورت پیمانكاری در حال حاضر در شركت فولاد زرند ایرانیان مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان اینكه در ازای هر شغل مستقیم، ۱۰ نیروی كار به‌صورت غیرمستقیم در استان كرمان دارای شغل می‌شوند افزود : تا پایان سال جاری میزان اشتغال مستقیم در كارخانه فولاد زرند به حدود پنج هزار نفر می رسد كه ۹۹ درصد از این میزان را افراد بومی با تضمین شغلی تشكیل می دهند.

فعالیت معادن بزرگ، شركت های كوچك را توسعه می بخشند

مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان با تاكید بر اینكه صنایع مادر و بزرگ از جمله شركت فولاد زرند ایرانیان موجب فعال شدن شركت های صنعتی، معدنی و خدماتی خرد این شهرستان می شود اضافه كرد: حضور این شركت در زرند موجب ارتقای خدمات حمل ‌ونقل، تأمین نیازهای كارخانه‌ها اعم از رستوران‌ها، تأمین قطعات و تجهیزات موردنیاز، لباس كار، بهداشت و درمان شده است.

وی ادامه داد: كارخانه‌های فولاد زرند روزانه به ۲۰ هزار تن سنگ‌آهن نیاز دارند كه در كنار تولیدات این كارخانه موجب تردد بیش از یكهزار و ۴۰۰ وسیله نقلیه و در نتیجه كارآفرینی و توسعه خدمات اجتماعی در این شهرستان می شود.

سهراب نژاد گفت: فعالیت‌های اقتصادی، علمی و زیست‌محیطی و پیشرفت این مجموعه سبب پیشرفت شهرستان زرند و در نتیجه موجب بهبود شرایط و كیفیت زندگی مردم این منطقه می شود.

صنعت موجب بهبود شرایط زندگی در زرند شده است

وی اظهار داشت: وظیفه ما در برابر نسل آینده حفظ سرمایه‌ها و درعین‌حال بهبود شرایط زندگی آنها است كه بهترین امكانات را در محل زندگی‌شان داشته باشند و فعالیت های این شركت به طور قطع موجب ارتقا و رشد سطح علمی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی مردم این منطقه شده است.

مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان تصریح كرد: علاوه بر برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در زمینه علمی و اقتصادی، گام اصلی‌تر ما ایجاد خودباوری و زمینه و انگیزه برای تحصیل علم در نسل آینده این دیار است.

وی گفت: این شركت در راستای بازسازی مدارس، احداث آسفالت، ساخت پل، صنایع‌دستی، حمایت از دانش آموزان بی بضاعت و بسیاری فعالیت‌های عام المنفعه شهری مشاركت داشته است.

سهراب نژاد تصریح كرد: بازسازی ۱۵ واحد مدرسه روستایی در شهرستان زرند و كوهبنان، رنگ‌آمیزی كلاس‌ها، احداث سرویس بهداشتی، آبخوری، بازسازی و احداث حصار و محوطه‌سازی، تجهیز بیش از ۴۰ مدرسه به وسایل آموزشی، گرمایشی، سرمایشی در سال جاری از دیگر اقدامات اجتماعی این شركت بوده است.

شركت فولاد زرند، سرانه فضای سبز را گسترش داده است

مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان بیان كرد: در راستای حفظ محیط ‌زیست نیز حدود ۱۳۰ هكتار فضای سبز اطراف محل فولادسازی و مجتمع كك سازی توسط كارخانه فولاد زرند ایرانیان ایجادشده است.

وی افزود: عملیات احیاء، كاشت درخت تاغ در منطقه جلال‌آباد زرند با وسعت ۲۰۰ هكتار طی سال جاری اجرایی شد و در برنامه آینده اجرای ۶۰۰ هكتار فضای سبز و یكهزار و ۸۰۰ هكتار بیابان‌زدایی را در دستور كار داریم.

این بنگاه اقتصادی هرچند فعالیت های موثری در راستای توسعه پایدار شهرستان زرند انجام داده اما همواره خلاء هایی وجود دارد كه برای شناسایی و رفع این خلاء ها و بهبود شرایط، نیاز به ارائه نظرات مردمی با نگاهی از درون این مجموعه وجود دارد.

كارگران و كاركنان به عنوان افرادی بومی از پیكره این شركت، با انتقادات سازنده خود مشكلات را در راستای ارتقای خدمات و كمك به توسعه پایدار شهرستان زرند ارائه كردند كه می تواند راهگشا باشد.

زمینه سرمایه گذاری در تمامی بخش های زرند فراهم شود

یكی از كارگران بومی بخش مكانیك شركت فولاد زرند ایرانیان گفت: افراد توانا و شركت های بسیاری می‌توانند در زرند كه هیچ جای بن‌بستی برای ساخت‌وساز و درآمدزایی ندارد سرمایه‌گذاری كرده و در راستای توسعه شهرستان گام بردارند.

سید مهدی سیدعلیزاده افزود: با فراهم كردن زمینه سرمایه‌گذاری و ایجاد صنایع تبدیلی و خرد متناسب با نیاز مردم این منطقه، می توان از خروج سرمایه از استان كرمان جلوگیری كرد.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری و ایجاد رفاهیات به‌صورت جامع و بزرگ‌تر می‌تواند تأثیری مطلوب بر درآمد، توسعه، امید به زندگانی و شادمانی مردم شهرستان زرند داشته باشد.

این نیروی كارگری كارخانه فولاد زرند افزود: پوشیدن پیراهن كار در این كارخانه ضامن شغلی ما است و تا زمانی كه آن را پوشیده‌ایم امنیت ما از لحاظ شغلی تأمین شده است و با افتتاح دیگر بخش های كارخانه طبیعی است كه شرایط كار و رضایت شغلی نیز بهتر خواهد شد.

**ارتباط صنعت و دانشگاه تقویت شود

یكی دیگر از كارگران شركت فولاد زرند ایرانیان بزرگ ترین دانشگاه را صنعت دانست و گفت: متأسفانه ارتباط بین صنعت و دانشگاه ضعیف است و باید تعامل بیشتری بین آنها برقرار شود تا آینده مناسب تری برای شهرستان رقم بخورد.

علی متصدی زاده افزود: زرند ظرفیت لازم را برای فراگیری دوره‌های آموزشی دارد لذا باید فاصله بین دستگاه‌های فنی و حرفه‌ای، پیمانكار و شخص را برداشت و زمینه را برای ارتقای سطح آموزش ها فراهم كرد.

وی تصریح كرد: در حال حاضر فضا و بستر مطلوبی برای اشتغالزایی افراد بومی در زرند ایجاد شده كه اقدامی ارزشمند است.

زیرساخت های فرهنگی و ورزشی افزایش یابد

كارگر دیگر زرندی شركت فولاد با بیان اینكه افزایش سرانه اشتغالزایی سبب ارتقای نشاط اجتماعی می شود افزود : ادامه داشتن امید و رضایتمندی مردم تنها در گرو افزایش زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی و تفریحی توسط شركت های بزرگ این شهرستان است.

محسن رجبی بیان كرد: مردم امروز زرند نسبت به گذشته از وضعیت اقتصادی خود رضایت بیشتری دارند.

آموزش های صنعتی ارتقا یابد

یكی از مهندسان فعال كارخانه كك سازی شركت فولاد زرند با بیان اینكه آموزش ها در صنعت باید ارتقا یابد گفت : دانشگاه اصلی من این كارخانه است زیرا پس از گذشت یك سال و ۶ ماه با ورود به كارخانه و دیدن آموزش‌های لازم توانستم تجربیات علمی خود را افزایش دهم.

احد دباغی با بیان اینكه جذب حدود چهار هزار نیروی كار در این شركت قابل توجه است و این اتفاق موجب كاهش آسیب‌های اجتماعی در منطقه شده است گفت: این كارخانه شبیه نهالی است كه برای تنومند شدن نیاز به حمایت دارد تا بتواند شهری را آباد كند.

شركت فولاد زرند ایرانیان به عنوان معین اقتصاد مقاومتی منطقه پنج استان كرمان انتخاب شده و وظیفه توسعه همه جانبه شهرستان زرند را با نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی برعهده گرفته است.

این شركت در سال ۸۷ با سرمایه‌گذاری شركت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدكو) تأسیس‌ و از همان زمان با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های معادن سنگ‌آهن، زغال و تولید كنسانتره زغال و سنگ‌آهن، كك سازی، گندله‌سازی و فولادسازی فعالیت خود را آغاز كرده است.

شركت مذكور در مدت كوتاهی كه در شهرستان زرند مشغول فعالیت شده اقدامات موثری در راستای توسعه پایدار حوزه های اجتماعی، فرهنگ، اقتصادی و خدماتی داشته و بنا به اذعان مسئولان در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی خود تا حدودی موفق عمل كرده است.

نقل/ ایرنا