غول فساد با یک رسانه مهار نمی‌شود
غول فساد با یک رسانه مهار نمی‌شود

کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و فعال اجتماعی-رسانه‌ای در زرند به مناسبت روز خبرنگار به بیان مسایلی پیرامون رسانه‌ها و تاثیرگذاری آن‌ها پرداخت.

کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و فعال اجتماعی-رسانه‌ای در زرند به مناسبت روز خبرنگار به بیان مسایلی پیرامون رسانه‌ها و تاثیرگذاری آن‌ها پرداخت.

به گزارش خبرنگار زرند ما، فخرالدین محمدی با بیان این‌که در دنیای امروز و برای حفظ منافع ملی، گردش آزاد اطلاعات یک ارزش والا و یک ضرورت حیاتی است، افزود: «به همین علت، در ادبیات سیاسی، رسانه‌ها را رکن چهارم دموکراسی می‌دانند».

وی خاطرنشان کرد: «در واقع هیچ نظامی بدون چهار رکن قانون اساسی، نهاد پارلمان، احزاب سیاسی و رسانه، دموکرات نخواهد بود».

محمدی، کشورهای کنونی دنیا را واجد رسانه دانست و تصریح کرد: «صرف داشتن رسانه نیست که مانع دیکتاتوری یا مانع فسادهای اقتصادی می‌شود، بلکه گاهی اوقات رسانه‌ها خود به ابزار قدرت مبدل می‌شوند؛ چنان‌چه گفته می‌شود اگر رادیو نبود، هیتلر هیچ‌گاه هیتلر نمی‌شد».

وی رسانه‌های آزاد و مستقل را مانعی برای فساد و استبداد خواند و عنوان کرد: «رسانه‌ای آزاد است که یک نق نقوی مزاحم باشد. به بیانی دیگر اگر رسانه‌های یک نظام سیاسی، حق داشته باشند آزادانه در ابعاد مختلف یک جامعه سرک بکشند و بتوانند نتایج این سرک کشیدن را آزادانه با مخاطبان خود در میان بگذارند، فساد در آن جامعه به حداقل می‌رسد. در این صورت قبل از آن‌که فساد بتواند فربه، ریشه‌دار، عمیق و سخت شود، توسط رسانه‌ها کشف، افشا و رسوا می‌شود. از همین روست که آمار فسادهای اعلامی و افشا شده در کشورهای دموکراتیک نسبت به غیردموکراتیک بسیار بسیار بالاست».

این کارشناس علوم سیاسی اذعان کرد: «البته سرک کشیدن رسانه‌ها بدون حاشیه نخواهد بود، این رسانه‌ها ممکن است قرائت رسمی حاکمان را نیز به چالش بکشند، تک تک رفتارها یا حرف‌های مسوولین را پرسش کنند، حتا تصمیم‌هایی که به نظر ما بسیار درست و صریح می‌آیند را برنتابند، و در مواردی حتا آن‌چه را که وحدت ملی یا آرامش ذهنی شهروندان خوانده می‌شود، به چالش بکشند».

وی ادامه داد: «بارها در جوامع مختلف آزموده شده است که حاکمان برای کنترل این حاشیه‌ها و هزینه‌ها، رسانه‌ها را محدود ساخته و چند صباحی بعد در برابر غول هزار سر فساد گرفتار شده‌اند».

محمدی تصریح کرد: «هر جامعه‌ای که به دلایل ایدئولوژیک، سیاسی یا هر دلیل دیگری، رسانه‌های آزاد را محدود سازد، در واقع غول فساد را از چراغ خویش خارج ساخته است».

وی با بیان این‌که تنها راه بازگرداندن غول فساد به چراغ خود نیز از مسیر شفافیت و رسانه‌های آزاد می‌گذرد، اظهارداشت: «دقت شود غول فساد را با یک رسانه‌ی آزاد نمی‌توان مهار کرد، رسانه‌های آزاد نیاز دارد؛ منظور از رسانه‌های آزاد رسانه‌هایی هستند که به ارکان مختلف قدرت متصل نیستند و نماینده‌ی واقعی طبقه‌ی متوسط یا جامعه‌ی مدنی در هر منطقه‌ای قلمداد می‌شوند».

این فعال رسانه‌ای، دسترسی بیشتر به اطلاعات را دست‌مایه‌ی تحقق دموکراسی اصیل دانست و افزود: «رشد و توسعه‌ی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه‌ای مستلزم عزم جدی خبرنگاران شجاع، عدالت‌جو، حق‌گو و مطالبه‌گر است و در معنای مقابل به هر مقداری که جامعه از وجود چنین افرادی محروم شود از روند توسعه نیز فاصله می‌گیرد».

وی در آخر ضمن تبریک روز خبرنگار به خبرنگارانی که در پی رسالت سترگ خویش تلاش می‌کنند، خاطرنشان ساخت: «تقاضا دارم مسوولین اجرایی و قضایی شهرستان با افزایش روحیه‌ی انتقادپذیری و توجه ویژه به آزادی رسانه‌ها، امکان فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ها و خبرنگاران مطالبه‌گر را به عنوان بخشی از جامعه مدنی فراهم آورند، چرا که موفقیت فعالین عرصه‌ی خبر نتیجه‌ای برد-برد را برای رسانه‌ها، مسوولین و در آخر شهرستان به همراه دارد».

انتهای پیام /