ادبیات و جامعه‌ی اخلاق‌‌مدار
ادبیات و جامعه‌ی اخلاق‌‌مدار

کسانی که با ادبیات هم‌نشین و دمخور می‌شوند و به مرور زمان ادبیات در وجودشان ته‌نشین می‌شود احتمالا انسان‌های درست‌تر و اخلاق‌مدار‌تری خواهند بود.

این یادداشت به مناسبت ۲۷ شهریورماه، روز شعر و ادب فارسی(سالروز درگذشت استاد شهریار) نگاشته شده است.

سرویس فرهنگ؛ محمدصادق امیری‌فر: ادب و ادبیات همواره از اساسی‌ترین داشته‌های یک اجتماع درست به‌شمار می‌روند، و جامعه‌ای که در آن ادب و اخلاق از سوی شهروندانش رعایت نشود حتی اگر به بالاترین سطوح علمی، اقتصادی و… هم برسد -که نمی‌رسد- باز راه به جای قابل قبولی نخواهد برد.

بی‌شک در جامعه‌ای که افرادش از اخلاقِ کاری، اقتصادی و… برخوردار نباشند، امنیت جانی و روانی هم وجود نخواهد داشت. کارمندی که دیرتر از موعد به سر کار می‌رود، کارفرمایی که با رشوه روزهایش را می‌گذراند، مردمی که در حق هم رحم و مروت ندارند، دانش‌آموزان و دانشجویان و اساتیدی که… و هزاران مورد دیگر؛ همه‌ی این‌ها در کنار یکدیگر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند که بسیاری از آدم‌هایش تلاشی برای انسان بودن نمی‌کنند!

حال آن‌که ادبیات به صورت کلی و خصوصا شعر از آن جهت که با روح و روان آدمی سر و کار دارد، باعث می‌شود تا انسان روحیه‌ی لطیف و مهربانانه‌ی خویش را پیدا کند. بدین ترتیب کسانی که با ادبیات هم‌نشین و دمخور می‌شوند و به مرور زمان ادبیات در وجودشان ته‌نشین می‌شود احتمالا انسان‌های درست‌تر و اخلاق‌مدار‌تری خواهند بود؛ که این نکته بیانگر اهمیت ادبیات و نقش آن در جوامع اخلاقی است.

جدای از این مسایل، همه‌ی آدم‌ها نیاز دارند هر از چندگاهی در گوشه‌ای بنشینند و فارغ از مشکلات و درگیری‌های روزمره به پرورش نیازهای روحی‌شان مشغول شوند، شعر بشنوند، با کسانی که دغدغه‌ی فرهنگ و هنر دارند به گفت‌وگو بنشینند، از ادبیات بیاموزند و ده‌ها فعالیت مرتبط دیگر انجام دهند.

در شهرستان زرند نیز انجمن شعر مولوی که هر چهارشنبه «عصر شعر» برگزار می‌کند، می‌تواند میزبانی درخور برای افرادی باشد که می‌خواهند برای ساعتی شعر بشنوند و بخوانند، از یکدیگر بیاموزند و به پرورش هم‌تای خود کمک کنند. امید است که با توجه بیشتر مردم و نهادها به جایگاه شعر و ادب فارسی، شاهد جامعه‌ای اخلاق‌مدار و غنی باشیم.

عکس خبر: بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی و محفل شعر عاشورایی – انجمن شعر مولوی زرند

انتهای پیام /