فرهنگ‌سازی تنها راه مقابله با «آزارهای خیابانی» است
فرهنگ‌سازی تنها راه مقابله با «آزارهای خیابانی» است

کدام زن را می‌توان نام برد که طعم گس «آزار خیابانی» را نچشیده باشد؟ بدون شک تمام زنان برای یک‌بار هم که شده این تجربه‌ی تلخ را داشته‌اند.


سرویس اجتماعی؛ رقیه قائم‌پناه: کدام زن را می‌توان نام برد که طعم گس «آزار خیابانی» را نچشیده باشد؟ بدون شک تمام زنان برای یک‌بار هم که شده این تجربه‌ی تلخ را داشته‌اند. تجربه‌ای که احساس آرامش و امنیت را از فرد می‌گیرد و ترس و دلهره‌ی دائمی را در دلش سرازیر می‌کند. متاسفانه در شهرستان زرند هم با توجه به‌ شرایط موجود، این معضل بیشتر و پررنگ‌تر به چشم می‌خورد.

هرچند قوانین کشور در این مورد حامی و پشتیبان زنان است اما این قوانین تا چه حد توانسته‌‌‌اند چنین معضلی را کاهش دهند؟ متاسفانه هیچ!
«آزار خیابانی» که آرامش و آسایش را از زنان زرندی سلب کرده، طوری با فرهنگ و عرف ما گره خورده که نه تنها قانون در کاهش میزان این معضل ناتوان مانده، بلکه شاهد تکثر روزانه‌ی آن نیز هستیم.

در حال حاضر اما تنها راهی که می‌تواند کارساز باشد «فرهنگ‌سازی» است. بدون شک فرهنگ‌سازی این مساله باید از سنین کم شروع شود؛ چرا که «ارزش‌های انسانی و خط قرمزهای انسان» از سنین پایین شکل می‌گیرند. مدرسه هم که خانه‌ی دوم بچه‌ها و محل تعلیم و تربیت است.

اما متاسفانه آموزش و پرورش و به تبع مدارس در رابطه با این موضوع بسیار ضعیف عمل کرده‌اند. طبق پرس‌وجوها و تحقیق‌هایم مشخص شد تقریبا هیچ مدرسه‌ی پسرانه‌ای در شهرستان زرند با دانش‌آموزان به‌طور واضح و صریح در این رابطه صحبت نکرده است. این در حالی است که در تمام مدارس دخترانه بارها و بارها درباره‌ی حجاب و طرز برخورد و معاشرت صحیح برای کاهش این آزارها صحبت شده است.

اگر تنها با آموزش مهارت‌های زندگی به دختران و صحبت درباره‌ی طرز پوشش مناسب، این آزارها کاهش می‌یابد پس چرا اکنون شاهد افزایش این نوع خشونت هستیم؟ این‌که بخواهیم انگشت اتهام را فقط به سوی زنان بگیریم، راه به جایی نمی‌برد و کارساز نیست.

آموزش و پرورش وظیفه‌ی سنگینی برعهده دارد و باید برای کاهش این آزارها نقش خود را پررنگ کند. به‌طور حتم این نهاد دولتی می‌تواند با بیشتر پرداختن به «ارزش‌های انسانی، حقوق شهروندی و فرهنگ‌سازی متوازن در مدارس دخترانه و پسرانه» کمک قابل توجهی به سالم‌سازی جامعه کند تا علاوه بر جبران کم‌کاری‌های گذشته، جامعه‌ای امن را از جهات مختلف شاهد باشیم.

انتهای پیام /